Seyahat Rehberi

Akdeniz ve Ege Mavi Yolculuk Turları

Değerli Seyyahlar bu gün sizlere Akdeniz ve Ege Mavi Yolculuk Turları ve Tekne Tatili hakkında bilgi vereceğiz. Denizi ve yüzmeyi benim gibi çok sevenler bilirler ki en güzel denizler açık denizlerdir. Sığ sulardan ziyade her zaman çok daha temiz, çok daha canlıdır. Çünkü şehirlerden, dolayısıyla şehir atıklarından uzak, hatta bazen el değmemiş bakir koylarda yüzmek gibisi yoktur. Çoğu zaman deniz gözlüğü takmanıza gerek kalmadan dibini görebilirsiniz denizin. Sığ sulara nazaran çok daha canlı olduğu için çeşit çeşit balıklarla yüzmek, hatta bazen mercanları izlemek, su altındaki bambaşka dünyayı keşfetmek anlatılamayacak kadar büyük bir keyiftir. İşte böyle sularda yüzmek benim en çok keyif aldığım şeylerden biri.

Beni takip edenler bilirler su altı fotoğraflarına karşı ayrı bir ilgim vardır. Fakat bu o kadarda kolay bir hobi değil maalesef. En büyük zorluğu da net fotoğraflar elde edebilmek için berrak deniz bulmaktır. Sığ sularda bu pek mümkün olmuyor ne yazık ki. Eğer böyle bir merakınız var ise mutlaka bahsettiğim el değmemiş koyları bulmanız gerek. Ne mutlu bize ki eşsiz bir coğrafyada yaşıyoruz.

Mavi Tur Yolculukları
Mavi Yolculuk Turları temiz ve masmavi sular


Ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları eşsiz güzellikte sayısız koy ile süslenmiş. Bu koyların bu kadar güzel olmasının en büyük sebebi, en başta bahsettiğim gibi şehirden uzak ve ulaşımı zor olmasıdır. Birçoğuna ve özellikle en güzellerine araçla ulaşım mümkün değildir. Eee peki nasıl gideceğiz bu koylara? Tabii ki tekne ile. Fakat herkes kendine özel bir tekne alacak kadar zengin olmadığı için burada imdadımıza tekne turları koşuyor. Tekne turu olarak birden fazla seçenek mevcut.

Mavi Turlar

Bunlardan ilki Mavi Turlar... Birçok farklı rotaya düzenlenen Mavi Turlardan istediğiniz birini seçip otel konforunda her şey dahil bir tekne tatili oldukça keyifli bir seçenek.
Eğer kalabalık bir aile ya da arkadaş grubu ile bir tatil düşünüyorsanız ve gideceğiniz koylara kendiniz karar vermek isterseniz özel bir tekne kiralayıp tüm tatilinizi de deniz üzerinde geçirebilirsiniz. Her sabah başka bir koyda uyanmak, her gece yıldızları izleyerek uyumak eşsiz bir deneyim. Özelliklede malum pandemi döneminde eskiye nazaran çok daha fazla tercih edilen bir tatil seçeneği oldu bu. En çok Akdeniz ve Ege Mavi Yolculuk Turları tercih ediliyor.

Adrasan Akdeniz Mavi Yolculuk Turları
Adrasan Suluada Tekne TuruMavi Yolculuk

Marmaris Mavi Yolculuk Rotası

Datça yarım adası, Marmaris körfezinden Ege’ye doğru uzanır. Gökova ve Marmaris körfezlerini birbirinden ayırır. Bu güzergah hava ve rüzgar durumuna göre farklılık gösterebilir. Başlangıç ve bitiş yeri Marmaris’tir. Marmaris’te Tekne kiralayarak ya da mavi tur programlarına katılarak bu rotaya dahil olabilirsiniz. Yaklaşık bir haftalık mavi yolculuk rotasıdır. Marmaris körfezinden Hisarönü koyuna ve Datça yarımadasının batı ucundaki Knidos Antik Şehrine kadar uzanan bu mavi rota boyunca Çiftlik koyu, Bozuk Kale (Antik Loryma), Kocaada, Bencik ve Kargı koyları, Datça, Kızılada, Bozburun, Kadırga, Kumlubük ve Karya bölgesinin en ilginç antik kenti Knidos kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz. Antik tiyatronun yanı başındaki sahilden, Güney Ege’nin serin sularında yüzebilirsiniz.

Günübirlik Mavi Turlar

Bir diğer seçenek ise gittiğiniz tatil beldesindeki günü birlik tekne turlarına katılmak.  Benim gibi gittiğiniz şehrin tarihi dokusunu, gezilecek yerlerini ve doğasını da merak ediyorsanız bu seçenek en doğrusu. Peki sen yaptığın tekne turlarından en çok hangisini beğendin? diye soracak olursanız hiç düşünmeden Adrasan Suluada tekne turu derim. En çok Adrasan Akdeniz Mavi Yolculuk Turları tercih ediliyor.

Adrasan Suluada Tekne TuruMavi Yolculuk

Ben ilk 2017 yılında henüz bu kadar popüler değilken deneyimlemiş ve deyim yerindeyse aşık olmuştum.
Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Suluada, muhteşem berraklıktaki denizi ve eşsiz kumsalları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Su altı fotoğrafıyla ilgilenen biri olarak söylüyorum bu zamana kadar yüzdüğüm en berrak su. Suluada denizin ortasında içinden tatlı sular çıkan, muhteşem bir biyo çeşitliliğe sahip inanılmaz bir ada ismini de bu içinden çıkan tatlı su kaynaklarından alıyor. Adanın üzerine çıkıp biraz tırmandığınızda kayaların arasından küçücük bir delikten tatlı su aktığını görebilirsiniz. Bu su içilebiliyor ve şifalı olduğuna inanılıyor. Bunu bilenler tekne turuna yanlarına şişelerini alıp geliyor ve buradan dolduruyorlar. Suluada bu derece popüler olmadan önce, Suluada‘nın şifalı suları balıkçılar tarafından ziyaret ediliyor. Yolunun üstü Suluada olan tüm tekneler su ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlarmış.
Adrasan, Suluada tekne turlarının tek durağı Suluada değil tabii ki. Suluada Mağaraları, Hacivat Koyu, ve Korsan Koyu ‘da uğradığı yerlerden.

Hacivat Koyu
Hacivat Koyu

Hacivat Koyu

Teknu Turu yolculuğumuzda Hacivat koyu bu turda Suluada‘dan sonra en beğendiğim koy. Adrasan‘a konum olarak daha yakın. Koyda deniz kıyısı dahi dev kayalıklardan oluşuyor. Deniz kıyısından birkaç metre sonra denizin içinden yükselen bir kayalık Hacivat’ın kukuletasına benzetildiği için bu ismi almış. Suluada’da yüzebileceğiniz en güzel noktalardan biride burası. Güneş ışıklarının denize vurmasıyla koyun suyu efsane bir yeşil tonuna dönüyor. Koyun temizliği ve kayaların yapısı özellikle şnorkelle dalış yapanlar için muhteşem. Su öyle temiz ki tekneden baktığınızda dipteki koca kayaları rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Adrasan Suluada Mağaraları

Suluada Mağaraları: Suluada denizin üstünde ve altında onlarca mağara barındırıyor. Bu mağaralar yüzlerce canlıya ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en eşsiz olanı ise Akdeniz fokları. Eğer şanslı iseniz fok görmeniz olası zira kendilerini göstermeyi pek sevmiyorlar ben hiç göremedim. Bu mağaraların olduğu bölgelerde tehlikeli olduğu için ve fokların rahatsız edilmemesi için yüzmeye izin verilmiyor. Ancak eşsiz güzelliğini seyretmeniz için tekne burada bir müddet duruyor.

Adrasan Suluada Mağaraları
Suluada Mağaraları

Korsan Koyu

Korsan Koyu ise, bundan uzun yıllar önce gerçekten korsanların yaşadığı bir koy olduğu için bu ismi almış. Deniz akıntıları yüzünden gemiler bu koya sürüklenirdi. Bunu bilen korsanların yağmalamak için bu gemileri burada bekledikleri rivayet ediliyor. Koy Karaöz köyünün ormanlara açılan bölgesinde yer alıyor. Koyda kamp yapılabiliyor.  Suluada tekne turlarına Antalya Adrasan‘dan kalkan teknelerle katılabilirsiniz. Sabah 10.00 da kalkan tekneler saat 17.00’ye kadar sizleri eşsiz güzellikteki sularda gezdirip Adrasana geri getiriyor.

Mavi Tur Fiyatları

2021 yılı kişi başı fiyatı 125 TL’dir. Fiyata balık yada köfte + makarna + salata şeklinde öğlen yemeği menüsü, çay ve meyve ikramı dahildir.

Akdeniz ve Ege Mavi Yolculuk Turları hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmına bırakmayı unutmayalım.

Ayrıca Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Akdeniz ve Ege Mavi Yolculuk Turları

Bir Cevap Yazın