KampMarmaraPopüler

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı kamp seveler için mükemmel bir doğa şöleni sunuyor. Hırçın Karadeniz sularının aşındırdığı kayalar, temiz plajı, alabildiğince Karadeniz manzarasıyla beklentilerinizi karşılayacak harika bir kamp alanı.  Doğasında huzur bulacağınız ve bir daha gitmek isteyeceğiniz bir yer. Ağva Kilimli Koyu Kamp yapmak isteyen kamp severler nelere dikkat etmeli? Kamp alanına nasıl gidilir? En önemlisi kamp alanı hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kilimli Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ağva Kilimli Koyu‘na ulaşım oldukça kolaydır.  Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi otobüs seferleri her gün bulunmaktadır.

Otobüs ile Ulaşım

Kilimli Koyu‘na gitmek için önce Ağva’ya ulaşmanız gerekiyor. Üsküdar’dan kalkan 139A otobüslerine binerek Ağva merkeze ulaşabilirsiniz. Ayrıca Üsküdar Marmaray durağı ile Şile – Ağva arası çalışan otobüsler mevcuttur. Ağva terminalden kalkan bu otobüsler genellikle saat başı sefer yaparlar. Otobüs ücretleri öğrenciler için 15.25 TL siviller için 21.40 TL’dir.

139A Üsküdar – Şile / Ağva otobüs hareket saatleri için tıklayınız.

Ağva son durakta indikten Kilim Koyu kamp alanı yaklaşık 4.7 km uzaklıktadır. ve ya yürüyerek gitmek isterseniz inişli çıkışlı bir yolda yaklaşık 30 dk- 45 dk arası kamp alanına ulaşırsınız.  

Yok yürüyemem derseniz taksiyle yaklaşık 10 dk süren yolculuktan sonra Kilimli Koyu Kamp Alanına ulaşırsınız. Taksi ücreti yaklaşık 22 lira tutmaktadır. Terminalin yanında taksi durağı var oraya sorabilirsiniz.

Diğer bir alternatif yol üzerinde bekleyerek otostop çekilebilir. Biz otostopla gitmiştik ve gayet zevkli bir yolculuk olmuştu. 

Özel Araçla Ulaşım

İstanbul’dan Ağva yaklaşık 100 km’dir.  Özel aracınızla  1-1.5 saat  yolculuğun ardından önce Şile ilçesine sonra Ağva’ya ulaşırsınız. Buradan kamp alanı ulaşımı yaklaşık 10 dk sürmektedir.

Paylaşımlı Yolculuk ile

Biz bir defasında Bla Bla Car isminde ki uygulama ile paylaşımlı yolculukla gittik. Avcılardan – Ağva’ya Vip hizmetle sadece 16 TL ye gitmiştik. Bu uygulamayı kullanmanızı öneririm.

Ağva Kilimli Koyu Kamp çadırımız

Yeme, İçme İhtiyaçları

Kamp alanı Ağva merkeze yakın lokasyonda bulunması yeme, içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamanızı sağlıyor. Kamp alanına gitmeden önce merkezde bulunan büfe, restoranlarda alışverişinizi yapmanızı öneririz. Çünkü kamp alanında büfe fahiş fiyat çekmektedir. 1.5 litre suya 6 TL istediler. Tepede bulunan Kilimli Cafe ve restoranta yemek ve çay içebilirsiniz.

Kilimli Koyu Kamp Alanı ücreti

Eskiden ücretsiz kamp yapılan alanda artık işletmeye verildiği için ücrete tabi olmuştur. En son Ağustos başı gittik ve ücretliydi. Fakat biz ücret ödemedik. Yürüyerek kamp alanına girdik ve kimse bir şey de sormadı bize. Fakat sonradan öğrendik ki Ağva yerli halkına ücretsizmiş. Yürüyerek girerseniz büyük ihtimal ücret ödemezsiniz. Kamp alanında konuştuğumuz 3-4 arkadaşta yürüyerek girmiş ve ücret ödememişler. Ben yinede ücret tarifesini aşağıya bırakıyorum.

Motorsiklet: 15 TL
Otomobil : 25 TL
Minibüs: 40 TL
Kamyon – Otobüs: 50 TL
Piknik Alanı: 50 TL
Çadır: 50 TL
Araç İçi Konaklama: 50 TL

Kilimli Koyu Kamp Alanı

Denizin kokusu, yeşilin huzuru ve tertemiz havasıyla sizleri bekleyen Kilimli Koyu kamp için ideal bir alandır. Daha önce ücretsiz olan yer şuan 50 TL çadır kurma parası talep ediyorlar. Bunun sebebi sahil kısmının bir işletmeye kiraya verilmiş olması. Ama bu kamp yapmanıza mani olmamalı. Biz ücretsiz girdik.

Kilimli Koyu’nda şahane kareler çekebilirsiniz.

Kilimli Koyu‘nda dileyenler ormanın iç tarafında çadır kurarak konaklayabilir. Yeşilin huzurunu yaşayabilirler. Dileyenler ise kayalık kısımda muhteşem Karadeniz manzarasına karşı çadırlarınızı kurabilirsiniz. Biz yarım ada şeklini almış kayalık üzerine çadırımızı kurmuştuk. Ve sonuç olarak sabah muhteşem bir manzara sunmuştu bizlere.

İsteyenler koyda deniz girebilirler. Hem az kişi var hem denizi kısmen daha az dalgalı. Çok temiz suyu olmasına rağmen bazı dönemlerde su içerinde bilinmeyen bir böcek türünün ısırıklarına maruz kalmak mümkün.

Kilimli Koyu çevresinde çok güzel gezilecek yerler var ve sabah erken uyanıp harika kareler çekebilirsiniz. Bir başka kamp alanı ise Şile’ye bağlı Hacıllı Köyü’nde bulunan Hacıllı Şelalesine gidebilir. Muhteşem bir şelalesi var. Ayrıca Bakınız; Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp

Kamp sonrası isterseniz Göksu Nehri’ne gidip  saati 30 Liraya sandal kiralayıp salda keyfi sürebilirsiniz.

Ağva Kilimli Koyu Delik Kaya
Ağva Kilimli Koyu Delik Kaya

Kilimli Koyu Kamp Tavsiyeleri

Daha rahat ve huzurlu bir kamp geçirmeniz için aşağıdaki tavsiyelere dikkat etmenizi öneriyorum. Ayrıca ilk defa kamp yapacaklara tavsiyeler yazımız için tıklayınız.

 1. Ateş yakabileceğiniz alanlar mevcuttur.  Rüzgar çok olduğu için mutlaka ateş yakmadan önce çukur kazın ve etrafını taşlarla çevirin. Etrafta çok fazla kuru ot olduğundan ateşin sıçramaması için bu önemli.
 2. Kamp alanında çeşme bulunmamaktadır. Ağva merkezden suyunuzu temin ederek gelin.
 3. Etrafta çakal, domuz gibi hayvanlara karşı önleminizi alın. Özellikle geceleri yemek ve kalıntılarınızı çadırınızdan uzak bir yere götürün mümkünse bir ağaca asın.
 4. Yanınızda torpil bulundurmanızda fayda var çünkü çakal ve domuz gibi hayvanlar olduğu için çadırınıza yaklaşmalarını önlemek için kullanabilirsiniz.
 5. Nereden ve nasıl geldiklerini bilmediğim koyun ve keçiler bu alanı ziyaret edebilmektedir.
 6. Çadırı kurarken mutlaka çadırınızı zemine sağlam sabitleyin. Çünkü çok fazla rüzgar alan bir yer.
 7. Geceleri bazı kendini bilmez kişiler kamp alanında yüksek sesle müzik dinleyip sizleri rahatsız edebilir. Bu kişilere karşı çadır alanı hakimiyetinizi koruyunuz. Ya da arabayla gelemeyecekleri bir yere çadırınızı kurun.
 8. Kilimli koyunda hemen hemen tüm operatörler çekmektedir. Aynı zamanda telefonunuzda internette de girebilirsiniz.
 9. Gün batımı ve gün doğumu harika olmaktadır. Bu saatleri iyi ayarlayın manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ve çok iyi fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır.
 10. Kamp alanında elektrik yok. Wc ve duş olup ücretlidir. Wc 2 lira, duş almak ise 5 lira. Ya da Kilimli Restorantta yemek ya da çay için wc ihtiyacınızıda karşılayabilirsiniz.
 11. Kilim Koyu maalesef son zamanlarda revaçta olan bir yer. Bu sebeple bilinçli, bilinçsiz herkes gelmekte ve etraf kirleterek bırakıyorlar. İşletmede maalesef orada ki çöpleri toplamaktan yoksun.
 12. Muhakkak kamp alanına giderken yanınıza bir çöp torbası alın. Kesinlikle çöplerinizi sağa sola atmamaya özen gösterin.
ilim Koyu Gün Batımı
Kilim Koyu Gün Batımı

Sonuç olarak Ağva Kilimli Koyu sizlere muhteşem bir kamp deneyimi sunmaktadır. Muhakkak buraya bir gün uğrayıp kamp yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca İstanbul’a yakın kamp alanları arayan dostlarımız için “Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı” yazıma da göz atmanızı tavsiye ediyorum. 

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

11 thoughts on “Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı

Bir Cevap Yazın