Araç çubuğuna atla

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı kamp seveler için mükemmel bir doğa şöleni sunuyor. Hırçın Karadeniz sularının aşındırdığı kayalar, temiz plajı, alabildiğince Karadeniz manzarasıyla beklentilerinizi karşılayacak harika bir kamp alanı.  Doğasında huzur bulacağınız ve bir daha gitmek isteyeceğiniz bir yer. Ağva Kilimli Koyu Kamp yapmak isteyen kamp severler nelere dikkat etmeli? Kamp alanına nasıl gidilir? Kamp alanı hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kilimli Koyu’na Nasıl Gidilir?

Ağva Kilimli Koyu‘na ulaşım oldukça kolaydır.  Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi otobüs seferleri her gün bulunmaktadır.

Otobüs ile Ulaşım

Kilimli Koyu‘na gitmek için önce Ağva’ya ulaşmanız gerekiyor. Üsküdar’dan kalkan 139A otobüslerine binerek Ağva merkeze ulaşabilirsiniz. Otobüs ücretleri öğrenciler için 9 TL siviller için 14 TL’dir.

139A Üsküdar – Şile / Ağva otobüs hareket saatleri için tıklayınız.

Ağva son durakta indikten Kilim Koyu kamp alanı yaklaşık 4.7 km uzaklıktadır. Yürüyerek gitmek isterseniz inişli çıkışlı bir yolda yaklaşık 30 dk- 45 dk arası kamp alanına ulaşırsınız.  

Yok yürüyemem derseniz taksiyle yaklaşık 10 dk süren yolculuktan sonra Kilimli Koyu Kamp Alanına ulaşırsınız. Taksi ücreti 20 lira yeni zamlardan sonra tahmini 30 lira olmuştur.

Diğer bir alternatif yol üzerinde bekleyerek otostop çekilebilir. Biz otostopla gitmiştik ve gayet zevkli bir yolculuk olmuştu. 

Özel Araçla Ulaşım

İstanbul’dan Ağva yaklaşık 100 km’dir.  Özel aracınızla  1-1.5 saat  yolculuğun ardından önce Şile ilçesine sonra Ağva’ya ulaşırsınız. Buradan kamp alanı ulaşımı yaklaşık 10 dk sürmektedir.

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı Fotoğraf sahibi @gezgin_tripod

Yeme, İçme İhtiyaçları

Kamp alanı Ağva merkeze yakın lokasyonda bulunması yeme, içme ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılamanızı sağlıyor. Kamp alanına gitmeden merkezde bulunan büfe, restoranlarda alışverişinizi yapmanızı öneririz. Çünkü kamp alanında büfe bulunmamaktadır.

Kilimli Koyu Kamp

Denizin kokusu, yeşilin huzuru ve tertemiz havasıyla sizleri bekleyen Kilimli Koyu kamp için ideal bir alandır. Kilimli Koyu’na girer girmez karşınıza “Ateş yakmak ve kamp yapmak yasaktır” tabelası çıkacaktır. Bunun sebebi sahil kısmının bir işletmeye kiraya verilmiş olması. İşletme sahipleri bazen sorunlar çıkarabiliyor.  Özellikle geceleri çadırlara fener tutarak rahatsızlık verdikleri oluyor. Ama bu kamp yapmanıza mani olmamalı. 

Kilimli Koyu’nda şahane kareler çekebilirsiniz.

Kilimli Koyu‘nda dileyenler ormanın iç tarafında çadır kurarak konaklayabilir. Yeşilin huzurunu yaşayabilirler. Dileyenler ise kayalık kısımda muhteşem Karadeniz manzarasına karşı çadırlarınızı kurabilirsiniz. Biz yarım ada şeklini almış kayalık üzerine çadırımızı kurmuştuk. Ve sabah muhteşem bir manzara sunmuştu bizlere.

İsteyenler koyda deniz girebilirler. Çok temiz suyu olmasına rağmen bazı dönemlerde su içerinde bilinmeyen bir böcek türünün ısırıkları sizleri rahatsız edebilir.

Kilimli Koyu çevresinde çok güzel gezilecek yerler var. Sabah erken uyanıp harika kareler çekebilirsiniz. Bir başka kamp alanı ise Şile’ye bağlı Hacıllı Köyü’nde bulunan Hacıllı Şelalesine gidebilir. Muhteşem bir şelalesi var. Ayrıca Bakınız; Hacıllı Köyü ve Şelalesi Kamp

Kamp sonrası isterseniz Göksu Nehri’ne gidip  saati 30 Liraya sandal kiralayıp salda keyfi sürebilirsiniz.

Ağva Kilimli Koyu’nda harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kilimli Koyu Kamp Tavsiyeleri

Daha rahat ve huzurlu bir kamp geçirmeniz için aşağıdaki tavsiyelere dikkat etmenizi öneriyorum. İlk kez kamp yapacaklara tavsiyeler yazımız için tıklayınız.

  1. Ateş yakabileceğiniz alanlar mevcuttur.  Rüzgar çok olduğu için mutlaka ateş yakmadan önce çukur kazın ve etrafını taşlarla çevirin. Etrafta çok fazla kuru ot olduğundan ateşin sıçramaması için bu önemli.
  2. Kamp alanında çeşme bulunmamaktadır. Ağva merkezden suyunuzu temin ederek gelin.
  3. Etrafta çakal, domuz gibi hayvanlara karşı önleminizi alın. Özellikle geceleri yemek ve kalıntılarınızı çadırınızdan uzak bir yere götürün mümkünse bir ağaca asın. Bu davetsiz misafirleri sizden uzak tutacaktır.
  4. Yanınızda torpil bulundurmanızda fayda var. Dediğimi gibi çakal ve domuz gibi hayvanlar olduğu için çadırınıza yaklaşmalarını önlemek için kullanabilirsiniz.
  5. Geceleri bazı kendini bilmez kişiler kamp alanında yüksek sesle müzik dinleyip sizleri rahatsız edebilir. Bu kişilere karşı çadır alanı hakimiyetinizi koruyunuz. Ya da arabayla gelemeyecekleri bir yere çadırınızı kurun.
  6. Kilimli koyunda hemen hemen tüm operatörler çekmektedir. Aynı zamanda telefonunuzda internette de girebilirsiniz.
  7. Gün batımı ve gün doğumu harika olmaktadır. Bu saatleri iyi ayarlayın manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ve çok iyi fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır.
  8. Kamp alanında wc ve elektirik yoktur. Fakat Kilimli Koyu tepesinde bir adet restoran var. Oraya gidip kahvaltı, wc ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
  9. Kamp alanına giderken mutlaka yanınıza bir çöp torbası alın. Çöplerinizi sağa sola atmamaya özen gösterin.
Ağva Kilimli Koyu kampınızı kayalıklara kurabilirsiniz.

Ağva Kilimli Koyu sizlere muhteşem bir kamp deneyimi sunmaktadır. Mutlaka buraya bir gün uğrayıp kamp yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca İstanbul’a yakın kamp alanları arayan dostlarımız için “Erikli Yaylası ve Şelalesi Kamp Alanı” yazıma da göz atmanızı tavsiye ediyorum. 

Abdulhakim Alptekin

Biyolog, Şair, Amatör Fotoğrafçı Fotoğraf tutkunu Yarı zamanlı bir gezgin, aynı zamanda amatör fotoğrafçılık yapan biriyim. Para kazanmaktan çok tutku halini almış durumda. Doğa sever, doğada yaşamayı seven biri olarak sizlerle bu platformda buluşmaya karar verdim.

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı” için 7 yorum

Bir Cevap Yazın