MarmaraTürkiye

Adatepe Köyü Masalsı Bir Köy

Kaz Dağlarının eteklerinde, çam ve zeytin ağaçlarının içinde, taş evleriyle, Arnavut kaldırımı sokaklarıyla, sanat atölyesine çevrilmiş taş mektebiyle, bol oksijeniyle, çeşit çeşit otlu dondurmalarıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir köy Adatepe köyü.

Adatepe Köyü Hakkında Bilgi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, Küçükkuyu sahiline sadece 4 kilometre mesafede, Kaz Dağlarının eteklerine kurulmuş bir dağ köyü.

İlk yerleşim Selçuklu zamanında başlarken, Osmanlı döneminde Rum ve Türkler beraber yaşamışlar.

Kurtuluş Savaşı sonrası mübadele ile Rumlar Midilli ve Girit’e göçmüş.

1950’li yıllarda ticaretin sahil kesiminde olmasından dolayı köy tamamen terk edilmiş ve harabeleşmeye başlamış.

Adatepe, 1980’li yıllarda, büyük kent yaşamından kaçan bir grup tarafından keşfedilmiş. Bu grup, köyde harabe sayılabilecek yapıları satın alıp, geleneksel mimariye sadık kalarak binaları yaşanılan mekânlara dönüştürmüşler. Bugün köyün yerlileriyle dışarıdan gelenler uyum içinde yaşamakta. 1989 yılında kentsel SİT alanı ilan edilen köy, bölgedeki tek korunan köy olma özelliğini de taşımaktadır.

Adatepe Köyü

Genellikle iki katlı taş yapılarıyla dikkat çeken köyde, bütün yapılar iç avlulu ve bahçeli adeta masaldan çıkmışçasına çok şirinler. Ana binaları iki katlı olup, yaşam alt katta geçmekte, üst katta ise yatma bölümleri bulunmakta.

Temiz havası, doğası, sessizliği ve otantik yapısıyla özellikle son yıllarda yüksek gelirli ailelerin gözdesi haline gelen köyde, köylülerin yüksek rakamlara sattığı binalarda yaşayanların çoğunluğunu ise Ankara, İstanbul ve İzmir’den gelen aileler oluşturuyor.

Adatepe Köyünde mutlaka görmeniz gerekenler:

Adatepe Zeytinyağı Müzesi

Türkiye’de türünün ilk örneği olan 17 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni de buraya gelmişken mutlaka ziyaret edin. Zeytinlerin nasıl işlendiğini anlatan onlarca tarihe tanıklık eden alet, eşya ve ürünleri inceleyebilirsiniz. Zeytinyağı saklama küpleri, zeytinyağı sabunu üretim aşamaları oldukça dikkat çekici.

Adatepe Taş Mektep

Adatepe Köyü İlkokulu 1947-1985 yılları arasında aralıksız olarak hizmet verir, ancak 1985 yılında öğrenci azlığından dolayı kapatılır. Köyün öğrencileri ise Küçükkuyu‘da eğitim almaya devam ederler. Bu sırada ise okulun binası kaderine terk edilir.

Okul binasını 1997 yılında oldukça bakımsız halde iken Çanakkale Valiliği‘nden kiralayan bir grup aydın, bölgeye özgü taş yapı özelliklerini taşıyan bu binayı, bütün özelliklerini koruyarak restore etmiş, tabiri caizse okula yeniden hayat vermişler. Okul bugün felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı, ayrıca değişik disiplinlerde çalışan sanatçıların serbest atölye çalışmaları yaptıkları mekan, yani Adatepe Taşmektep‘e dönüşmüş.

Adatepe Taşmektep‘de yıllardır düzenlenen ve hala devam eden programlarda, katılımcıların da içine dahil olduğu bir çok seminer ve etkinlik bulunuyor.

Gideceğiniz tarihlerde hangi etkinliklerin olduğunu öğrenmek için adatepetasmektep.com sitesini mutlaka ziyaret edin.

İki yaşlı çınarın hükmettiği köy meydanındaki kahvehanelerde Kazdağları’nda yetişen çeşitli bitkilerden yapılmış çayları ve otlu dondurmaları tadabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü bir yemek olan Manlama‘yı da deneyebilirsiniz.

Adatepe Taş mektep

Zeus Altarı

Hemen yakınında “Zeus Altarı” olarak ünlenen sunak yerini de görülecekler listenize ekleyebilirsiniz. Çevreye hâkim bir tepede olan sunak yerinde, taş bir oda ve su dolu bir sarnıç bulunmaktadır. Zeus Sunağı’nın bulunduğu tepeye çıktığınızda, doyumsuz bir manzara ile karşılaşırsınız; kıyısındaki köylerden dört mevsim dumanlar yükselen Edremit körfezi, Ayvalık civarındaki adalar ve bütün baştan çıkarıcılığıyla Midilli Adası durmaktadır. Homeros, Troia Savaşı’nda Baştanrı Zeus’un savaşı buradan izlediğini söylemektedir.

Adatepe Köyüne Nasıl Gidilir?

Küçükkuyu merkeze geldiğinizde;

Çanakkale tarafından geliyorsanız üçüncü son ışıklarda sol tarafta,

Edremit tarafından geliyorsanız ilk ışıklarda sağ tarafta,

Adatepe / Zeus Altarı tabelalarını göreceksiniz. Bu yola sapın. Zeytinlikler arasından ilerleyen ve etkileyici bir manzaraya sahip 4 km asfalt yol sizi köy meydanına getirecek.

Adatepe Köyü Nerede?

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı, Küçükkuyu sahiline sadece 4 kilometre mesafede, Kaz Dağlarının eteklerine kurulmuş bir dağ köyü.

Ayrıca Adatepe Köyüne yakın olan Şahinderesi Kanyonu hakkında bilgi almak yazımıza göz atabilirsiniz.

Bedo Bedi

Merhaba ben Bedo Bedi. İstanbul'da yaşıyorum evli 1 çocuk 4 kedi annesiyim. Gezmeyi, eğlenmeyi, keşfetmeyi, fotoğraf çekmeyi ve sert müziği çok severim. Hayat 1 gündür o da bu gündür mottosuyla yaşıyorum. Keşfettiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak için buradayım.

One thought on “Adatepe Köyü Masalsı Bir Köy

Bir Cevap Yazın